Čeká demence i Vás? Aneb 13 rizikových faktorů vzniku Alzheimerovy choroby…

Můj (pra)rodič má demenci. Co bude se mnou?

Možná přemýšlíte nad tím, proč zrovna Váš rodič nebo někdo jiný z rodiny onemocněl syndromem demence, a říkáte si, jestli Vás to čeká taky. Pokud máte podezření, že má někdo z Vaší rodiny demenci, ale nejste si tím jistí, můžete si přečíst, jaké jsou příznaky počátečního stádia.

V práci jsem se setkávala s tím, že děti klientů s demencí často přemýšleli nad otázkou, jak to bude u nich. Můj dědeček měl demenci také a vzhledem k tomu, že jsem četla, že ji dědí častěji ženy, napadají mne občas tyto myšlenky také.

Proto jsem jako první článek na blog zvolila toto téma. Pokud známe rizikové faktory, můžeme se pokusit udělat něco pro to, aby nás toto onemocnění minulo.

Příčiny demence

Co jsem při svém pátrání po příčinách zjistila?

Demenci může způsobit řada příčin.

Podle výzkumů je rozdělení příčin demence takovéto:

 • 56 % Alzheimerova nemoc
 • 14 % vaskulární demence
 • 12 % smíšené demence
 • 8 % Parkinsonova nemoc
 • 4 % jiné degenerativní onemocnění mozku
 • ostatní vzácnější příčiny (Creutzfeld – Jacobova nemoc, Pickova choroba, Huntingtonova nemoc)

Přestože v různých výzkumech se mohou procenta lišit, je jasné, že Alzheimerova nemoc je nejčastější příčinou demence.

V případě vaskulární demence jsou na vině cévní příčiny. Kombinují se při ní vlivy aterosklerózy se zužováním mozkových tepen a opakované četné drobné ischemické mozkové příhody. Důsledkem je nedostatečné prokrvení mozku, které má vliv na mentální schopnosti a paměť. Rizikovými faktory jsou neléčený vysoký tlak, zvýšený cholesterol, kouření a cukrovka.

Demence může také provázet i jiná onemocnění mozku, jako je například ParkinsonovaHuntingtonova nemoc či roztroušená skleróza mozkomíšní. I jiná tělesná onemocnění (infekční choroby, srdeční či jaterní selhání, dýchací onemocnění nebo pokročilá nádorová onemocnění) mohou vést k rozvoji obrazu demence.

Příčiny Alzheimerovy choroby

Příčiny vzniku nejčastější formy demence stále neznáme. Výzkumní pracovníci docházejí k názoru, že Alzheimerova nemoc je komplikované onemocnění způsobené různými faktory.

Rizikové faktory vzniku Alzheimerovy choroby

 1. Věk

Je jeden ze základních faktorů. U lidí před 60. rokem se s nemocí setkáváme spíše vzácně. U lidí nad 85 let trpí chorobou každý pátý. Zvýšený výskyt demence tedy souvisí s tím, že se dožíváme stále vyššího věku. Západní medicína nás udržuje uměle při životě, bohužel často na úkor kvality života.

 1. Pohlaví

Ženy jsou ohroženy o trochu více než muži. Možná to bude také tím, že ženy se dožívají obecně vyššího věku než muži.

 1. Genetické předpoklady

U blízkých příbuzných (rodiče, děti, sourozenci) je výskyt 3–4× větší. Pravděpodobnost vzniku nemoci zvyšuje výskyt onemocnění u blízkých příbuzných především před 65. narozeninami (u rodičů, prarodičů či sourozenců). Je tedy pravděpodobné, že genetická dispozice hraje roli, nebo že všichni tito lidé byli vystaveni působení nějakého faktoru, který Alzheimerova nemoc způsobuje. To je informace, která Vás asi nepotěšila. O důvod více zaměřit se na prevenci. O tom, jak na to, se dočtete v příštím článku.

 1. Vzdělání

Podle jedné studie ten, který je ve vzdělávacím procesu více než 10 let, má 4× nižší pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby. Neví se, zda to má za následek vzdělání jako takové (a s ním spojené „trénování“ mozku), přirozená inteligence, socioekonomické postavení rodiny nebo vyšší hladina některých hormonů ovlivňujících úspěšnost.

 1. Nezdravá strava

Vědci výzkumem potvrdili teorii, že cholesterol ovlivňuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Upozorňuje se také na souvislost mezi poškozením mozku a cukrovkou, pro kterou je typická inzulínová rezistence. Ta nás vystavuje značnému riziku vzniku řady chorob, jako jsou obezita, srdeční onemocnění, rakovina nebo diabetes 2. typu. Inzulínová rezistence hraje významnou roli při rozvoji Alzheimerovy choroby, někteří odborníci Alzheimerovu chorobu označují jako diabetes 3. typu.

Pokud Vás zajímají podrobnosti, můžete si přečíst článek mé oblíbené PharmDr. Margit Slimákové: http://www.margit.cz/priciny-prevence-alzheimerovi-demence/

 1. Alkohol

Dlouhodobá konzumace většího množství alkoholu s sebou přináší větší riziko onemocnění.

 1. Kouření

Kouření přináší vyšší riziko vzniku demence.

 1. Poranění hlavy

V anamnéze pacientů s Alzheimerovou chorobou se poranění hlavy vyskytuje 2× častěji. Za poranění hlavy se považuje takové zranění, při kterém dojde ke ztrátě paměti nad 15 minut. U boxerů se Alzheimerova choroba objevuje i ve středních letech.

 1. Deprese

Starší lidé s depresí mají 3-4× větší riziko propuknutí demence.

 1. Nízká hladina antioxidantů v krvi

Na onemocnění může mít vliv i nízká hladina antioxidantů v krvi. Ta se vyskytuje např. u kuřáků, alkoholiků s narušenými játry a také u osob, které konzumují málo ovoce a zeleniny.

 1. Nedostatek živin v dětství i dospělosti

Nedostatek živin může zvýšit náchylnost k onemocnění Alzheimerovou chorobou. Pokud v dětství chybí příjem důležitých vitamínů, minerálů, aminokyselin a omega-3-mastných kyselin, nemusí se optimálně rozvíjet mozek. Také nedostatek živin v dospělosti může urychlit nástup a vývoj onemocnění. Nedostatek živin může způsobit i porucha trávení.

 1. Celkové zdraví

Vliv na vznik demence má samozřejmě i celkové zdraví člověka a tím pádem jeho životní styl. Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vysoké hladiny lipidů a cukrovka přispívají ke vzniku demence. Svoji roli hraje také sklon k chronickým zánětům a infekcím, snížená imunita, sklon k autoimunitním onemocněním, revmatismus, alergie, porucha žláz s vnitřní sekrecí, špatná práce jater, žlučníku, ledvin či sleziny či sklon k metabolickým poruchám.

 1. Hliník

Vědci podezřívají hliník z likvidace mozkových a nervových buněk. Vypuknutí nemoci podle některých z nich může urychlit hromadění hliníku v lidském organismu.

Rizikových faktorů je tedy poměrně hodně a z velké části souvisí s celkovým životním stylem člověka. Když známe příčiny, můžeme se zaměřit na prevenci. O ní si můžete přečíst v tomto článku.

Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život. 

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Vytvořila jsem facebookovou skupinu všechny, kteří se chtějí svěřit, popovídat si nebo získat radu, týkající se péče o stárnoucí seniory. Srdečně vás do ní zvu! Pojďme se poznat a popovídat si o tom, co vás okolo péče o své rodiče trápí, co vám dělá radost, co se daří a co se nedaří! A pokud víte o někom, kdo se stará o své rodiče a rád by se přidal, pozvěte ho, prosím! Díky a těším se na vás!

Facebooková skupina stránky Péče o stárnoucí rodiče

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře
 1. Sofi napsal:

  Diky moc za takové články, a za vaše stránky s touto víc než naléhavou tématikou. Můj táta zemřel letos v 10.stupni Alzheimera a poslední léta s nim byly zničující pro celou rodinu. Hledala jsem mnoho informací a dokazete-li sdílet své zkušenosti, pomůže to mnoha lidem. Diky za Vasi práci! !!

  • Jana Prajznerová napsal:

   Milá Sofi, moc Vám děkuji za Vaše slova! Věřím, že to muselo být velmi náročné! Snad mé články a eBooky pomohou v těchto těžkých situacích. Ještě jednou díky a přeji vše dobré! S láskou Jana

 2. Zdeněk Svoboda napsal:

  Při péči o svou starou maminku (97+) která je v domově seniorů trvale dehydratovaná mám dobré zkušenosti s použitím vhodných pleťových mlék (např Tělový balzám canabis), které pokožku mamince zvláční a navíc snižují povrchový výpar vody z pokožky. To je příznivé zejména v létě, kdy je zvýšené riziko dehydratace. Zkuste to, budete s příznivým výsledkem překvapení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.