Jak nedostat demenci

V minulém článku jsem psala o příčinách vzniku demence. Alzheimerova choroba, která je hlavním důvodem demence u starších lidí, se zatím nedá léčit. Vědci si u ní také nejsou úplně jisti příčinou, ale přesto jsou známé rizikové faktory jejího vzniku.

Jak tedy snížit pravděpodobnost, aby u nás tato nemoc nebo jiný typ demence propukly? Asi Vás nepřekvapí, že řešení je jednoduché a zároveň může být pro mnoho lidí složité. Žijte zdravě! Podobně jako v případě srdečních chorob a dalších onemocnění, je při prevenci Alzheimerovy choroby a dalších forem demence životní styl jedním z nejdůležitějších faktorů.

Máte pocit, že stáří je ještě daleko? Již ve středním věku člověka lze identifikovat rizikové faktory, které mohou naznačit, zda má jedinec sklon vyvinout si v pozdějším věku demenci. Vaše tělo a mozek si jistě zaslouží péči už teď. Čím dříve začnete, tím lépe. Pokud nezačnete, může se stát, že se dostanete do bodu, když už mnoho věcí změnit nepůjde.

1. Hýbejte se

Náš sedavý způsob života nás ničí, to je známá věc. Riskujeme rychlejší rozvoj srdečních onemocnění a také více chorob ve stáří, včetně demence. Cvičení prokrví celé tělo, včetně mozku a je prevencí zejména vaskulární demence. Pomáhá zlepšit koncentraci, a může dokonce zpomalit průběh demence. Dopřejte si proto denně alespoň nějaký pohyb a nevymlouvejte se na to, že nemáte čas (jak to často dělám já 🙂 ).  Lepší 15 minut denně, než nic. A pokud k tomu přidáte ještě 2-3x týdně 45-60 minut, tak to bude skvělé.  Určitě Vám to půjde snadněji, když si najdete něco, co Vás baví. Ať je to chůze, běh, jóga, tanec, posilování, strečink, jízda na kole nebo jakýkoliv pohyb, který uznáte za vhodný.

2. Buďte venku na sluníčku

Lidé, kteří mají nedostatek vitaminu D, mohou mít větší pravděpodobnost vzniku demence. Příjem vitamínu D zvýšíte tím, že budete každý den trávit na slunci nejméně 10-15 minut. Už tento krátký čas na přímém slunci vám doplní požadovanou denní dávku vitamínu D. Je fajn spojit tento bod s bodem předchozím a hýbat se venku.

3. Jezte zdravě, omezte spotřebu masa a udržujte si váhu

Rizikovým faktorem demence je obezita, špatná výživa, nahromadění tuků ve stěnách cév, zvýšený cholesterol a cukrovkaMálo vitamínů a nedostatek živin také může vést k demenci. Vitaminy byste měli přijímat v přírodní formě, protože tak v těle mnohem lépe účinkují. Pilulky vám stačit nebudou. Ze skupiny vitaminů B je důležitý vitamin B9 – kyselina listová (nachází se především v listové zelenině a fazolích) a vitamin B1 – thiamin, který najdete například v celozrnných výrobcích, libovém mase, těstovinách, rybách, fazolích, hrachu. Vitamin C je nesmírně důležitým pro celkový chod organismu a dokáže rovněž chránit před demencí. Studie také prokázaly, že lidé s dostatečnou hladinou vitamínu E mají snížené riziko vzniku Alzheimerovy choroby, jakož i demence. Pacienti, kterým podávali velké dávky vitamínu E, byli podle vědců samostatnější a dokázali si lépe poradit s každodenními činnostmi. Do jídelníčku si proto přidejte potraviny, které  tyto vitamíny obsahují, např., rajčata, papriku, brokolici, citrony, pomeranče ale i ořechy a avokádo. V dnešní době existuje spousta různých teorií o stravování a mnoho z nich se navzájem vylučuje. Dle mého názoru je jako vždy nejlepší zlatá střední cesta. Vynechte rafinované sacharidy (bílá mouka, cukr, džusy, sladké pečivo, müsli tyčinky) a konzumujte místo toho raději zeleninu, ovoce, ovesné vločky, fazole, ořechy a semena. Ty obsahují celou řadu sacharidů, které nám pomáhají se soustředit a držet se v dobré náladě. Vynechte fast foody, umělá dochucovadla, omezte spotřebu masa, jezte kvalitní potraviny a mějte pestrou skladbu stravy. Dříve bylo maso v jídelníčku 1x týdně a jistě by nám prospělo, pokud bychom se k tomuto způsobu stravování vrátili. Dle mého názoru výborný dokument o tom, jaký vliv má na zdravotní stav omezení masa, se jmenuje  „Raději vidličky než nože“ .

4. Přestaňte kouřit

Studie prokazují, že kouření přináší vyšší riziko vzniku demence.

5. Omezte spotřebu alkoholu

Studie říkají, že dlouhodobá konzumace většího množství alkoholu s sebou přináší větší riziko onemocnění demencí. Známá je také alkoholová demence, která se objevuje u alkoholiků, a to i v poměrně brzkém věku.

6. Odpočívejte a snižujte množství stresu ve svém životě

Lehko se řekne, hůře se udělá. Zejména z toho důvodu, že většina z nás má svého vnitřního kontrolora, který nám říká, co všechno ještě „musíme“.  V životě však musíme jen umřít a zbytek toho, co děláme, je více méně dobrovolný.  Pokud to se stresem a s prací přeháníme, často nás naše tělo prostě donutí odpočívat skrze nemoc.

7. Nezavírejte oči před tím, co Vám říká Vaše tělo

Něco Vás bolí, necítíte se dobře, bývá Váš špatně, jste často unavení? Vaše tělo Vám říká, že je třeba něco změnit. Poslouchejte ho. Nechce Vás trápit. Naopak Vám vysílá signály, abyste věděli, že něco děláte špatně. Buďte mu vděční za to, že Vás takto chrání před sebezničením. Řešením není vzít si prášek a tak jen potlačit příznaky a vesele pokračovat v ničení sebe sama dál. Řešením je zjistit, co je třeba změnit. S velkou pravděpodobností to bude něco z předešlých bodů. 🙂

8. Cvičte mozek

Mozek je sval a jako každý sval ochabuje, když se netrénuje. Na trénování pomáhá učit se, poznávat nové věci, ale i pružně reagovat na nové situace.  Proto je dobré se stále vzdělávat, číst, luštit křížovky, sudoku, učit se jazyky, hrát šachy, hry apod.

9. Buďte pozitivní a najděte svůj smysl života, svoji vášeň

U lidí s depresí se vyskytuje demence častěji. Věřím, že už dodržováním předchozích bodů snížíte riziko deprese. Pokud se budete snažit vidět na všem něco dobrého a překážky ve svém životě berete jako výzvu a příležitost učit se, budete mít jistě větší šanci vyhnout se depresi i demenci. A jestli jste v životě našli to, co Vás baví, pro co vstáváte rádi ráno z postele (ať už je to práce, péče o rodinu nebo koníček) a Váš život je naplněný, tak tím spíše. Pokud ne, hledejte, rozvíjejte se. Žijeme v době a v místě, kde na to máme skvělé podmínky.

10. Snižte množství hliníku ve svém životě

Hliník je neurotoxický a někteří vědci se domnívají, že má vliv nejen na mozek, ale i např. na výskyt rakoviny prsu. Proto se doporučuje nepoužívat hliníkové nádobí, ale také deodoranty s obsahem hliníku. Hliník je v současnosti přidáván do mnoha věcí, ze kterých jíme či pijeme. Hliník může být v mražených potravinách, v nápojích v hliníkových plechovkách, v tetrapakových obalech, v opalovacích krémech atd.

A ještě takový tip na závěr. Nesnažte se změnit všechno najednou. To dopadá tak, že sklouznete ke starému způsobu života. Jděte postupně krůček po krůčku. Až si zautomatizujete jednu změněnou věc, jděte na další. Držím vám palce! Má to smysl.

Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život. 

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Vytvořila jsem facebookovou skupinu všechny, kteří se chtějí svěřit, popovídat si nebo získat radu, týkající se péče o stárnoucí seniory. Srdečně vás do ní zvu! Pojďme se poznat a popovídat si o tom, co vás okolo péče o své rodiče trápí, co vám dělá radost, co se daří a co se nedaří! A pokud víte o někom, kdo se stará o své rodiče a rád by se přidal, pozvěte ho, prosím! Díky a těším se na vás!

Facebooková skupina stránky Péče o stárnoucí rodiče

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.