Dárek ze srdce pro babičku a dědu

Vím, jak náročné může být vybrat dárek pro prarodiče. Zároveň mám pocit, že ty hmotné dary už senioři tolik neoceňují. To, co jim dělá velkou radost, jsou osobní dárky, ze kterých mohou cítit lásku rodiny. Proto mě tolik zaujal originální dar pro prarodiče, který vytvořila Gabriela Hebká.

Jsou to velmi osobní zápisníky, které sami dotvoříte, ještě než je darujete. Jmenují se „20 věcí o naší babičce“„20 věcí o našem dědečkovi.

Zajímalo mě, jak dárek vznikl, jak se s ním dá pracovat a jaké na něj má ohlasy. Proto vám dnes přináším rozhovor s tvůrkyní Gabrielou Hebkou.

Gabriela Hebká

Jak tě napadlo vytvořit tento dárek?
Prožila jsem nepříjemnou situaci s tchyní a nevěděla, co s tím. Když jsem kvůli tomu nemohla spát, došlo mi, že ji mám vlastně ráda a že si to jen komplikujeme. Měla jsem pocit, že bych jí chtěla dát nějak najevo, co k ní cítím. Chtěla jsem, aby věděla, že si jí vážím. Chtěla jsem jí říct, jak je skvělá a ocenit, co pro nás dělá. A napadlo mě, že bych jí to mohla napsat. Jenže nebylo kam. A tak jsem vytvořila grafiku zápisníku, nazvala ho „20 věcí o naší babičce“ a nechala ho vytisknout. Prostě se to stalo. Při jeho vyplňování jsem si říkala, jak krásné by bylo, kdyby podobný dárek mohly darovat i další ženy. A tak jsem ho nabídla i ostatním.

Pro koho je dárek určený?
Je to zápisník pro babičky, ať už je to ta vaše vlastní babička nebo babička vašich dětí. Já jsem ho vytvořila pro svou tchyni, ale nakonec jsem ho darovala společně se sestrami i naší babičce.

Komu bys ho doporučila?
Každému, kdo chce darovat víc než nějakou věc.

Může ho darovat vlastně kdokoliv, kdo umí kreslit nebo psát, mamince nebo tchyni (pokud už máte děti) nebo ho mohou darovat i vnoučata svým babičkám (a letos nově i dědečkům). Je to krásný způsob, jak společný vztah ocenit a vyjádřit, co k babičce cítíme.

A i když nemáme vztah ideální, může darování „20 věcí o naší babičce“ být právě tím prvním krokem k prolomení ledů a vydání se jiným, lepším směrem. V některých rodinách dávají prostor dětem, ať zápisník vyplní.

Jak se s dárkem dá pracovat?
Už samotné přemýšlení o tom, co chci napsat, vracení se do společných okamžiků a hledání toho nejlepšího, co chci vyjádřit je skvělý proces, který si prožijeme s tím, komu chceme zápisník darovat. Proto doporučuji dát si čas sama se sebou na vyplnění. Když vyplňuje více lidí společně, může to být i velká zábava. Někomu to zabere 20 minut, někomu mnohem déle. Já jsem měla pocit, že procházím takovým ozdravným procesem, dialogem sama se sebou a zároveň s tchyní, vracením se do minulosti pro to hezké a když jsem to vše zhmotnila do slov vznikl takový poklad. Nejlepší dárek, který jsem kdy darovala. Protože byl opravdu ze mě, od srdce.

Jaké na něj máš ohlasy?
Úžasné a dojemné. Reakce babiček, když si zápisník čtou a tečou jim slzy po tváři radostí i dojetím… To se nedá slovy popsat. Dojímá mě vždy, když o tom někomu vyprávím. Jen ta představa, kolik radosti, dojetí, naplnění a ocenění se babičce dostává. Ten nejdražší dárek totiž není o tom, kolik se za něj zaplatí.

Chystáš něco dalšího?
Ano, letos jsem k „20 věcí o naší babičce“ přidala i „20 věcí o našem dědečkovi“ a příští rok budou přibývat další rodinní příslušníci. Zatím to nemůžu prozradit, kdyby náhodou tento rozhovor četli ti moji. 😊

Jak reagovali tvoji blízcí, kterým jsi jej darovala?
Tchyně se po rozbalení dárku ihned začetla a nedokázala se od čtení odtrhnout. Místy se usmívala, někdy jsem nevěděla, co si myslí, a dokonce se i smála na celé kolo. A jako bonus si ho přečetl i tchán. To mi přišlo taky skvělé, protože když spolu dva lidé tak dlouho žijí, mohou vidět už jen každodenní věci a někdy zapomenou na přednosti toho druhého. Rozhodla jsem se dát zápisník i své vlastní babičce (mamince mé maminky) a vyplnila jsem ho společně s oběma sestrami. Byla jsem dojatá, když jsem četla, co napsaly sestry. Darovaly jsme zápisník nabitý vtipnými historkami, vděčností a láskyplnými slovy. Při čtení babička plakala smíchy i dojetím a taky jsme ji hodně pobavily. Zjistila, jak je pro nás jedinečná.

Pokud vás tento originální dárek zaujal, můžete si jej ještě více prohlédnout a případně objednat zde:

Zápisníky „20 věcí o naší babičce“ a „20 věcí o našem dědečkovi“

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.