Změny pro seniory a pečující v roce 2019

Zvýšení důchodů

Od 1.1. se zvyšuje základní výměra všech důchodů. Základní výměra se zvyšuje o 570 Kč. Procentní výměra zvyšuje o 3,4 % procentní výměry, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje. Důchody se tak zvýší v průměru o 900 Kč.

Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, není potřeba o ně žádat. O zvýšení důchodu bude všem příjemcům důchodu zasláno písemné oznámení.

Zvýšení příspěvku na péči ve III. a IV. stupni

Nejlepší zprávou pro pečující je jistě to, že v roce 2019 dojde ke zvýšení příspěvku na péči ve III. a IV. stupni.

V roce 2019 by mělo dojít ke zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni závislosti o 4 000 Kč u osob nevyužívajících pobytové sociální služby. U dospělých se tedy III. stupeň zvýší na 12 800 Kč.

Ve IV. stupni závislosti (úplná závislost) by se měl příspěvek zvýšit na 19 200 Kč u osob (shodně dospělých i dětí) nevyužívajících pobytové sociální služby.

Účinnost u příspěvku ve IV. stupni nastává prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů, u III. stupně je účinnost stanovena dnem 1. července 2019.

Podle informací z 14.12.2018 z NRZP poslanecká sněmovna dosud nepředala schválenou novelu zákona o sociálních službách do Senátu. Senát se tedy tímto zákonem bude zabývat až v lednu.

Podpora pečujících

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje pečující rodinné příslušníky podpořit i jinak. V připravované novele zákona o sociálních službách je vedle samotných nemocných uznává jako novou skupinu lidí, kteří také mají nárok na pomoc.

Když budou pečující uvedeni v zákoně jako nová cílová skupina, organizace, které jim chtějí pomáhat, si sáhnou na dotace ze státního rozpočtu. Novelu zákona má ministerstvo předložit vládě do konce příštího roku, bude se však snažit, aby to bylo již dříve.

Podle ministerského plánu se pečující budou moci vzdělávat. K dispozici budou mít také poradenství a dostane se jim i psychické podpory. Nárok budou mít i na odlehčovací služby, které existují už dnes. Chystaná novinka by měla pravidla poskytování této služby zjednodušit.

Rozhodujete se, zda o svého blízkého pečovat doma nebo zda pro něj bude vhodnější péče v domově pro seniory či domově se zvláštním režimem? Přečtěte si můj e-book zdarma, který vás tímto rozhodováním provede. Najdete jej zde.

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.