Mnoho lidí ve stáří postupně přichází o sluch. Proto se může stát, že i váš (pra)rodič postupně přestane slyšet. Při zbytcích sluchu člověku mohou pomoci sluchadla. Sluchadlo může být vydáno buď lékařem foniatrem, nebo lékařem ORL. Na základě vyšetření sluchu lékař určí, jak vysoký příspěvek může rodič získat od pojišťovny.
Nekupujte levná univerzální sluchadla. Pravděpodobně skončí v šuplíku, protože budou (pra)rodiči nepříjemná a odradíte jej tak od sluchadel často navždy.
Staří lidé také mají často sluchadla špatně seřízená a tak je odmítají nosit, protože jim nedělají dobře (pískají, šumí apod.). Pokud se to týká i vašeho rodiče, nechte mu sluchadla seřídit u lékaře, který je předepsal.
Je dobré nerezignovat na to, že (pra)rodič neslyší. Špatný sluch člověka vyřadí z konverzace, pak ze společenského života. Člověk, který na stáří přichází o sluch, může působit jako trpící demencí.
Při komunikaci vždy záleží na tom, jak moc sluchu člověku zbylo.
Lidé se často domnívají, že neslyšící lidé nemluví. Není to pravda. Velmi záleží na tom, v jakém věku o sluch přišli a jak intenzivním logopedickým tréninkem prošli. Je velký rozdíl, zda člověk jako neslyšící narodil nebo přišel o sluch v brzkém věku nebo zda o sluch přišel až v pozdějším věku. Někteří mluví lépe a jiní hůře, ale nejsou němí.
Důležité je nebát se a být ochoten komunikovat. Pokud nevíte, zeptejte se neslyšícího na to, jaký způsob komunikace preferuje – psaní, odezírání nebo (pokud umíte) znakový jazyk. Ne všichni neslyšící ovládají všechny možnosti.
Neslyšící se bohužel často setkávají s tím, že když s sebou mají (např. na úřadech) slyšící doprovod, mluví úředník na doprovod a ne přímo na neslyšícího. A to i v případě, že doprovod neovládá znakový jazyk. Pro neslyšícího je to ponižující. To, že je člověkem neslyšící, nemá nic společného s výškou jeho IQ. Neslyšící může vystudovat vysokou školu. Znám jednoho, který jich vystudoval dokonce několik. Nepodceňujte proto neslyšícího člověka. Tím, že jej člověk podceňuje, ukazuje spíše svoji hloupost nebo neznalost.
Písemná komunikace by měla být přiměřeně jednoduchá, stručná a výstižná. Někteří neslyšící nepoužívají skloňování a časování, vynechávají předložky a mají nestandardní slovosled. Porozumění našemu způsobu písemného vyjadřování pro ně může být obtížné, ale není to pravidlem. Naopak jsou neslyšící, kteří komunikují písemně naprosto perfektně.
Možné způsoby získání pozornosti osoby se sluchovým postižením a navázání zrakového kontaktu:
povolené doteky: ramena, horní části paží, vnější části stehen (pouze v případě sezení a přátelského nebo důvěrného vztahu obou komunikujících),
nepovolené doteky: hlava, ruce, přední část trupu, doteky zezadu,
Tlumočník nemá právo neslyšícímu radit nebo ho jinak ovlivňovat. Musí přesně tlumočit obsah sdělení, nic neubírá ani nepřidává. Pokud víme, že budeme s neslyšícím člověkem řešit složitější záležitost s pomocí tlumočníka, je vhodné tlumočníkovi předem dodat podrobnější informace o obsahu, aby se mohl na jednání připravit.
Další článek ze série o komunikaci si můžete přečíst zde:
Jak komunikovat s člověkem trpícím demencí
Jak mluvit s nemocnými, umírajícími a pozůstalými
Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Máte otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče . Odpovím vám na ně.
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.
Dobrý den, pěkný článek. Poutám ho v monitoringu médií na http://www.helpnet.cz/monitoring-medii/jak-komunikovat-se-sluchove-postizenym
Znáte eScribeDroid? Je to aplikace na zařízení s OS Android a právě třeba v domovech seniorů, má velký potenciál. Domov si pořídí tablet, když jsou přes den jednání/návštěvy lékařů atd, pustí se živý přepisoval, který může být kdekoli na planetě, kde je internet a přepisuje doslovně, co slyší v mikrofonu zařízení, top se následně zobrazí na displeji. A večer zase, pustí personál babičkám přepis přes automat a ony si mohou popovídat u kafe.
http://www.transkript.cz/index.php/nase-sluzby/pro-neslysici
Ladislav Kratochvíl