Facebookovou skupinu pro pečující, kteří se starají o své stárnoucí rodiče či prarodiče, jsem založila téměř před dvěma lety. Chtěla jsem pro pečující vytvořit prostor, ve kterém mohou sdílet své zkušenosti, vzájemně si radit a naslouchat si. Ve skupině je nyní více než 1100 lidí a téměř denně se v ní objevují nové příspěvky. Skupina předčila mé očekávání a dobře naplňuje svůj účel. Lidé se v ní vzájemně podporují a radí si.
Nedávno jsem ve skupině vytvořila anketu, ve které jsem se členů skupiny ptala, co je pro domácí pečující největší problém. Co je nejvíce trápí, když pečují o rodiče či prarodiče doma. Přišlo téměř 220 odpovědí, někteří pečující se v anketě přiřadili k více možnostem. Pečující mohli do ankety přidávat své odpovědi, nejen volit možnosti.
Očekávala jsem, že na prvním místě se v anketě umístí nedostatek financí. Ale nebylo tomu tak.
Podle odpovědí v anketě pečující nejvíce trápí nedostatečná pomoc ostatních příbuzných a to, že jsou na péči sami. Tuto odpověď zvolilo 68 pečujících. Setkávala jsem se s tím již v době, kdy jsem pracovala v domově pro seniory a ve skupině se toto téma objevuje často. Když se zhorší soběstačnost rodičů, většinou se ujme péče jedno z dětí. Ostatní členové rodiny si na to velmi rychle zvyknou a začnou to brát jako samozřejmost. Pečující si často nenastaví pravidla a hranice hned na začátku. Nedomluví se s ostatními sourozenci, jak se na péči budou podílet. A když se o to snaží později, sourozenci se diví, proč by se najednou měli zapojovat, když to tak krásně funguje (i bez nich) a nejsou již ochotni se do péče zapojit.
Toto je čas, kdy by se měla rodina semknout a vzájemně si pomoci. Z celého srdce doufám, že patříte mezi ty šťastné, kteří takovou rodinu mají.
Další podobné praktické informace najdete v komplexním průvodci „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život.