Služby pro seniory v domácím prostředí

Předešlý článek o pobytových službách pro seniory měl velkou čtenost. Je vidět, že vás zajímá, jaké služby pro seniory existují. Proto jsem se rozhodla pokračovat článkem o službách, které pomáhají seniorům, kteří zůstávají v domácím prostředí. Rozdělujeme je na služby terénní, které dojíždí za seniory k nim domů a služby ambulantní, za kterými dojíždí senior.

Služby terénní – péče v domácím prostředí nebo kdekoliv to senior potřebuje

Pečovatelská služba

Přijede k Vašemu rodiči domů a je schopna obstarat hygienu, běžné práce k udržování domácnosti, obstarávání nákupů, dovážku jídla, praní prádla, pomáhá při denních aktivitách a provádí dohled. Nabízí také trénování paměti.

Cena se pohybuje kolem 120-130 Kč za hodinu. Lze ji hradit z příspěvku na péči.

Osobní asistence

Nabízí podobnou pomoc jako pečovatelská služba. Podstatou osobní asistence je pomoc klientovi na místě a v čase, který si on sám vybere. To znamená, že asistent je na rozdíl od pečovatelské služby k dispozici všude tam, kde ho budete potřebovat (doma, na chalupě, v nemocnici, na úřadě, na dovolené). Služba může být poskytována bez omezení času, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Cena se pohybuje kolem 100-130 Kč za hodinu. Lze ji hradit z příspěvku na péči.

Ošetřovatelská služba

Poskytují ji kvalifikované zdravotní sestry, musí ji ale indikovat ošetřující lékař. Sestry pak zajišťují ošetřování proleženin, aplikaci inzulinu, podávání léků, ošetřování ran, nácvik chůze s chodítkem či berlemi, cévkování, odběr vzorků pro vyšetření apod.

Pokud je služba ordinována lékařem, je poskytována zdarma, respektive je hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud ne, pohybuje se kolem 130-200 Kč za hodinu.

Asistent sociální péče

Asistent sociální péče sice není registrovanou službou, ale považuji za důležité tuto variantu také zmínit, protože se o ní moc neví.

Asistent sociální péče je osoba, která poskytuje podporu a pomoc osobě závislé na péči, ale není ani registrovaným poskytovatelem sociálních služeb, ani osobou blízkou. Asistent sociální péče tak nemá povinnost splňovat kvalifikační předpoklady nutné pro poskytování činností v oblasti sociálních služeb. Může to být třeba váš soused nebo kamarádka.

Asistentem může být pouze fyzická osoba, která je starší 18 let věku a je zdravotně způsobilá a neposkytuje tuto péči jako podnikatel. Asistent sociální péče musí být vždy uveden jako pečující osoba v žádosti o příspěvek na péči. Asistent sociální péče je povinen s osobou, které poskytuje pomoc, uzavřít písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci. Více informací naleznete na stránkách MPSV.


Jak se rozhodnout, zda je pro rodiče vhodnější domácí péče nebo péče v zařízení? Jak poznat, zda to doma zvládnete? 

Přečtěte si ebook zdarma, který vám na tyto otázky pomůže najít odpovědi. Najdete jej zde.


Služby ambulantní – senior dojíždí do zařízení, ale bydlí doma

Centrum denních služeb/Denní stacionář/Domovinka

Tyto služby jsou si velmi podobné, proto jsem je sloučila do jedné. Denní stacionář je na rozdíl od centra denních služeb určen těm, kteří potřebují pravidelnou pomoc a tedy i více péče. Princip služeb je ale stejný. Jsou to denní služby, které jsou určeny těm seniorům, kteří přes den nemohou zůstat sami doma, ale rodiny se o ně přesto chtějí starat a umožnit jim alespoň částečně žít v domácím prostředí. Fungují většinou od 7.00 do 15.00-17.00 hod. Kromě zajištění péče (strava, hygiena) mají pro seniory připraveny různé aktivity pro volný čas (např. trénování paměti), rehabilitaci apod. Některá centra mají za zvláštní poplatek zařízený i svoz seniorů do zařízení. Jsou určeny pro ty seniory, kteří jsou ještě alespoň částečně pohybliví a jsou schopni přepravy.

Některé stacionáře jsou určeny přímo pro seniory s demencí.

Cena je závislá na tom, kolik péče daná osoba potřebuje a kolik dní ve stacionáři stráví. Informujte se na ni tedy přímo ve službě, která je pro Vás dostupná.  Lze ji hradit z příspěvku na péči. Bohužel ale tyto služby nejsou dostupné všude.

Středisko osobní hygieny

Je určeno pro ty seniory, kteří mají doma nevyhovující podmínky ke koupání nebo se již nezvládnou sami umýt. Většinou jsou součástí domů s pečovatelskou službou či denních center.

Nabízí koupání, péči o vlasy a nehty, pedikúru. Cena se pohybuje kolem 120-130 Kč za hodinu. Lze ji hradit z příspěvku na péči.

Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život. 

Máte otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče.

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.