Inspirací k tomuto článku pro mě byl rozhovor s kamarádkou. Bavily jsme se o tom, že její babička, která bydlí dva roky v domově pro seniory, neustále řeší, kam se poděly její věci z předchozí domácnosti. Tedy z domu, kde bydlela velkou část svého života. Tento dům už je prodaný. Část věcí si vzala rodina a část byla vyhozena. Babička vzpomíná na to, jaké tam měla šaty. Říká, jak by se jí teď hodily a jak by je chtěla nosit. Rodina nechápe, co babička řeší a že jí záleží na nějakých starých, nemožných šatech. Dochází kvůli tomu k velkým hádkám.
Tuto situaci znám z vlastní rodiny a často jsme ji řešili i s klienty a jejich rodinami v domově. Myslím, že ji zná snad každá rodina, která řešila stěhování seniora do domova či k rodině.
Setkávám se s tím, že rodina absolutně nechápe, proč senior tak lpí na starých krámech. Vznikají kvůli tomu velké konflikty a nedorozumění.
S kamarádkou jsme se během rozhovoru snažily rozklíčovat, proč vlastně senioři na svých věcech tak lpí, když jsou to staré, často nepoužitelné krámy.
Našly jsme několik důvodů (a možná najdete nějaké další):
Můžeme argumentovat tím, že teď je jiná doba a že není nutné lpět na věcech, že vzpomínky přece zůstávají v naší hlavě a v našem srdci. Ano, ale až se to bude týkat nás, až se my budeme připravovat na smrt, bude to pro nás taky takto jednoduché?
Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.
Vytvořila jsem facebookovou skupinu všechny, kteří se chtějí svěřit, popovídat si nebo získat radu, týkající se péče o stárnoucí seniory. Srdečně vás do ní zvu! Pojďme se poznat a popovídat si o tom, co vás okolo péče o své rodiče trápí, co vám dělá radost, co se daří a co se nedaří! A pokud víte o někom, kdo se stará o své rodiče a rád by se přidal, pozvěte ho, prosím! Díky a těším se na vás!