Osamělí senioři a Vánoce

Vzít osamělého seniora na svátky k sobě domů nebo ne?

Odpověď je na každém seniorovi. Je určitě fajn to alespoň zkusit a svého rodiče či prarodiče se zeptat, zda chce na svátky k vám. Uvidí, že máte zájem a i když odmítne, bude mít radost, že o něho stojíte. V domově pro seniory jsem se setkávala s tím, že někteří senioři nechtěli na svátky odjíždět  k příbuzným nebo alespoň ne na noc. Příbuzné to často zaskočilo a nechápali to nebo se dokonce cítili uražení. Proč senioři často nechtějí odjíždět? Všichni máme své stereotypy a zvyky a čím jsme starší, tím těžší je pro nás přizpůsobovat se něčemu jinému, cizímu prostředí a ostatním lidem. Senioři prostě chtějí jít spát do své postele a zajít si na svůj záchod. Mají také často pocit, že by byli na obtíž nebo mají strach z inkontinence či z toho, jak v noci budou chodit na toaletu. V domově se často cítili už tak doma, že byli raději, když je příbuzní navštívili tam nebo je vzali k sobě jen na pár hodin. Někteří senioři mně dokonce říkali, že chtějí být na Štědrý večer sami a vzpomínat na své milované zemřelé.

Senioři s demencí

Pro seniory s vyšším stupněm demence je obecně lepší zůstat v domově, většina z nich už cestování špatně snáší. Pro seniora s demencí je vhodná spíše kratší návštěva. Lidé trpící demencí se rychle unaví a nedokáží se dlouho soustředit. Je lepší návštěvy rozdělit, přijít raději na etapy a vždy v menším počtu. Senior s demencí už není schopen sledovat konverzaci ve více lidech.

Komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

Jak se postarat

Pokud svého příbuzného zvete k sobě domů, ať již na pár hodin nebo přes noc, zeptejte se pečovatelek v domově, jak se o něho doma co nejlépe postarat, obzvláště pokud k vám jezdí pouze jednou za rok. V péči o něj se toho mohlo mnoho změnit. Nezapomeňte na jeho léky a na pomůcky, které potřebuje.  Domluvte se předem na tom, kdy ho budete odvážet a kdy se vrátí a připomeňte odhlášení stravy.

Vánoce v domově

Můžete svému příbuznému v domově pomoct s vánoční výzdobou jeho pokoje. Můžete mu donést třeba malý, již nazdobený umělý vánoční stromeček, pokud na něj má v pokoji prostor. Pozor, v domovech bývá z bezpečnostních důvodů přísný zákaz zapalování svíček. Takže mu můžete přinést třeba svíčku elektrickou, která mu tu pravou alespoň částečně nahradí. Dá se sehnat i vánoční věnec s LED svíčkami, mají jej např. v Tchibu. Tam mají i svíčky z pravého vosku s LED, které lze zhasnout fouknutím. Myslím si, že to je vhodný dárek i pro seniora, který žije doma či pro seniora s demencí.

Pokud svého (pra)rodiče z časových důvodů nemůžete navštívit přímo na Štědrý den, alespoň mu v tento den zavolejte a navštivte jej v dalším svátku vánočním. Snad každý senior v domově se velmi těší na návštěvu svých příbuzných a na Vánoce obzvlášť. Nenoste mu do domova moc jídla nebo cukroví, stačí trocha na ochutnání. V domově je jídla dost a senioři se pak buď přecpou a je jim špatně nebo si jídlo nechávají na později, až se zkazí a aby to nevyhodili, sní to i tak a je jim zase zle.

Pomozte seniorovi koupit dárek pro své děti či vnoučata

Senioři v domově nemají možnost a většinou ani prostředky k tomu, aby koupili dárek svým vnoučatům nebo pravnoučatům. Nebo koupí něco, co se pak vyhodí a zbytečně se utrácí peníze a plýtvá se. Domluvte se s nimi a kupte jim nějakou drobnost, kterou mohou svá milovaná vnoučátka a pravnoučátka potěšit, až k nim přijdou na návštěvu. Společně můžete dárek zabalit.

Dárky pro seniory

Jaké jsou nejlepší dárky pro seniory? Je to samozřejmě individuální a záleží na každém seniorovi a jeho zájmech a potřebách a vy svého příbuzného znáte nejlépe. Pokud má svůj koníček, kterému se věnuje, bývá jednoduché mu dárek koupit.

Často se stává, že darované oblečení a kosmetiku, schovají senioři hluboko do skříně s tím, že to jejich je ještě dobré, a to nové si nechají na později. Na později, které nikdy nepřijde.

Co tedy pro seniora vybrat?

Z mých zkušeností většina seniorů (a především žen) ocení jakýkoliv dárek s fotografií svých blízkých. Nabízejí se fotokalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy na stěnu či obyčejné rámečky s fotkami. Pokud chcete do dárku investovat více peněz, můžete koupit sofistikovanější digitální fotorámeček. Snad všichni senioři v domově mně vždy po příchodu do jejich bytu nejdříve ukazovali fotografie svých blízkých, které měli rozvěšené po stěnách a chlubili se kalendáři se slovy „to mi nechali udělat mladí“.

Dalším tipem na velmi osobní dárek může být originální zápisník, který sami vyplníte než ho svému prarodiči darujete. Můžete si jej prohlédnout kliknutím na tento obrázek:

Dalším vhodným dárkem pro soběstačného seniora může být dárková karta s penězi do jeho oblíbeného obchodu s potravinami. Jak je známo, většina seniorů nemá peněz nazbyt a takovýto praktický dárek opravdu ocení. Pro seniora, který je ještě relativně soběstačný, může být krásným dárkem také např. společná návštěva divadla či jiný společný zážitek dle vkusu seniora (výstava, kino, koncert apod.).

Dobrým dárkem může být i předplatné oblíbeného časopisu na další rok, seniora to potěší a ušetří mu to peníze. A třeba mu tak dopřejete něco, co on si dopřeje až jestli mu zbudou peníze.

Pro křížovkáře mohou být skvělým dárkem křížovky pro seniory s velkými písmeny.

Pro některého seniora může být dobrým dárkem třeba tlakoměr nebo glukoměr.

Ženy ocení také poukaz na pedikúru, kosmetiku, ke kadeřnici nebo na masáž. Pokud se jedná o méně soběstačnou seniorku, můžete vybrat ty, kteří tuto službu poskytují mobilně a přijedou k vaší mamince či babičce domů.

Pokud váš příbuzný bydlí v domově, můžete se také poradit s pečovatelkami z jeho oddělení, zda by nepotřeboval něco doplnit – např. kosmetiku, oblečení, teplejší deku apod. Z mých zkušeností poměrně hodně seniorům ve výbavě v domově chybělo třeba rádio s CD přehrávačem, kde by mohli poslouchat svou oblíbenou hudbu, kterou jim na CD můžete koupit nebo i mluvené slovo – načtené knihy apod. Mluvené slovo na CD je také dobrý dárek, protože někteří senioři již nejsou schopni dlouho číst a potřebují ulevit očím.

Někteří senioři v domovech mají velmi prázdné a smutné pokoje. Podívejte se na pokoj svého příbuzného, pokud žije v domově a zamyslete se, zda by nebylo hezké pořídit mu nějaký obraz, obrázek či dekoraci nebo právě výše zmíněný fotoobraz. Samozřejmě vybírejte to, co se bude líbit mu, i když se to třeba s vaším vkusem úplně neshoduje.

Zajímavé dárky můžete najít i v internetovém obchodě Babičkářství. Najdete tam dárky, které pomáhají rozvíjet vztahy v rodině, různé hry, které mohou hrát prarodiče s vnoučaty, rodinné kroniky apod.

A co se jako dárek osvědčilo vám? Napište nám do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče .

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.