Možná se někdo z vás stará o seniora s demencí a marně přemýšlí, jak ho zabavit a jaké aktivity pro něj stále vymýšlet. Nevíte, jak trénovat jeho paměť a jemnou motoriku.
Mám pro vás jeden tip, který má mnoho variací! Tento tip mohou využít i pracovníci domovů nebo dobrovolníci, kteří s lidmi s demencí tráví svůj čas.
Můžete vytvořit krabice (použijte od bot nebo větší, dle potřeby), do kterých dáte např.:
Do každé krabice dejte jen jeden druh věcí nebo více podobných druhů, záleží na vašich možnostech – kolik krabic a věcí seženete a kolik úložného prostoru doma na krabice máte.
Senior může věci z krabic jednoduše brát do ruky a pojmenovávat a povídat o tom, na co se používají nebo co je na obrázcích, či na pohlednicích. Třeba jej napadnou i historky ze života, které vám bude chtít vyprávět.
Nebo můžete zamíchat více obsahů z různých krabic a váš rodič je může zkusit třídit. V pokročilejších stádiích demence stačí jen vyndat věci z krabice a nechat jej, aby je tam skládal zpět a tak procvičoval jemnou motoriku. Pojmenovávat předměty můžete vy.
Můžete vytvořit i krabice zaměřené na různé využít v domácnosti. Dát do nich například:
A pak s nimi pracovat tak, že senior opět pojmenovává předměty a říká, kde se používají apod. Můžete je promíchat a nechat je seniora zkusit roztřídit do krabic. Nejdříve třeba jen dvě krabice najednou, a když to zvládne, můžete přidat další. Dbejte prosím na bezpečnost a používejte zdravý rozum. Vyhodnoťte stav vašeho rodiče a posuďte, co do krabic můžete dát, aby si neublížil. Pokud máte v krabicích věci, které pro něj nejsou bezpečné, buďte při jejich využívání vždy přítomni.
Můžete vytvořit krabice s obrázky s různou tématikou (jídlo, osoby, zvířata, stromy, města, hrady) a využívat je podobně, jako výše uvedené. Můžete si vytisknout obrázky z různých retro skupin na facebooku. Historické fotografie měst naleznete např. zde. Další stránka, která obsahuje i fotografie řemesel, všedního života aj. je tady. Jistě byste jich nalezli i více. Pokud znáte další, dejte je prosím do komentářů. Díky!
Další možnost, jak vytvořit krabici vzpomínek je, že do ní dáte fotky a oblíbené osobní předměty vašeho rodiče. Tento způsob je obzvláště vhodný, pokud se stěhuje k vám nebo do domova pro seniory a vy mu nemůžete vzít s sebou všechny jeho oblíbené věci a předměty. Takto můžete vytvořit krabici nebo kufr, či kufřík, kde své oblíbené věci bude mít a bude se k nim moct vracet. Tento kufřík by měl odpovídat na otázky „Kým jsem byl?“, „Jak jsem žil?“. Zůstane mu tak návaznost na jeho předchozí život a bude se na novém místě cítit o něco lépe. Je to také dobrý způsob, jak s ním můžete vy nebo pracovníci domova navázat kontakt. Můžete si povídat nad fotografiemi, pohlednicemi nebo si vyprávět o divadle, či přírodě a přitom držet v ruce květinu, divadelní program nebo oblíbený hrnek na čaj atd.
Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Máte nějaké další nápady nebo zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích nebo ve facebookové skupině stránky Péče o stárnoucí rodiče .
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.