Série článků o komunikaci pokračuje článkem o zrakově postižených. Považuji za důležité šířit osvětu o tom, jak s lidmi s postižením jednat. Určitě se také setkáváte s tím (a možná to i sami děláte), že lidé raději přejdou ulici, než aby se dostali do situace, že by museli pomoci někomu s postižením. Věřím, že v tom není zlý úmysl, ale spíše snaha vyhnout se situaci, ve které by si nevěděli rady a tak by se necítili komfortně. A tak je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat.
Po šedesátém roce života dochází u velké části seniorů k postupnému zhoršování zraku, které může skončit až ztrátou zraku. Příčinou ztráty zraku je u většiny seniorů tzv. makulární degenerace. Senioři však zhoršování zraku přičítají pouze stáří a tak očního lékaře často nenavštíví. Včasné rozpoznání nemoci přitom dává jedinou šanci na alespoň částečnou záchranu zraku.
Po padesátce by proto všichni měli mezi pravidelné preventivní návštěvy zahrnout i návštěvy očního lékaře. Jakmile lékař odhalí počátek makulární degenerace, odešle pacienta do nejbližšího makulárního centra, kde provedou podrobnou diagnostiku.
V příštím článku se dovíte, jak nevidomého správně doprovázet.
Další články ze série o komunikaci si můžete přečíst zde:
Jak komunikovat s člověkem trpícím demencí
Jak komunikovat se sluchově postiženým
Jak mluvit s nemocnými, umírajícími a pozůstalými
Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Máte otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče . Odpovím vám na ně.
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.