Hospicová péče – nejlepší volba v závěru života

Přichází konec

Pečujete o svého rodiče doma a najednou to přijde. Lékaři vám řeknou, že se blíží konec. Váš blízký může trpět silnými bolestmi a zdravotními obtížemi, se kterými si nevíte rady. Máte strach z toho, jak zvládnete pečovat o umírajícího. Nevíte, jak se zachováte tváří v tvář smrti. Máte strach z toho, co přijde. Tato doba ve vás zároveň zákonitě probouzí myšlenky na svou vlastní smrtelnost. Pokud se staráte o rodiče dlouho a péče je vyčerpávající a vidíte, že i on trpí, může přijít i jistá úleva při myšlence na to, že bude brzo konec. To je v pořádku.

Jasná volba

Kam se v takovou chvíli obrátit? Není větších odborníků, než těch z hospicové péče.

Ve své praxi jsem se s lékaři a sestrami z hospicové péče setkala několikrát v rámci různých školení, ale i návštěv hospiců při sociálních šetřeních, kdy jsme z hospicu přijímali seniory, kterým se jejich zdravotní stav zlepšil natolik , že byli schopní pobytu v domově pro seniory. Vždy to bylo velmi silné setkání s odborníky na slovo vzatými a zároveň velmi lidskými, laskavými a až láskou zářícími osobnostmi.

Při školeních nám všem naslouchajícím často tekly slzy po tváři při velmi silných a emotivních příbězích o jejich pacientech, které nám vyprávěli. Vždy mě udivovalo, jak nadstandardní a citlivou péči poskytují. Jak nádherně dokáží rodinu provést tímto těžkým obdobím, jak podpoří umírajícího a pomohou mu přijmout jeho konec a podpoří i pozůstalé po úmrtí jejich blízkého. S takovým přístupem se v nemocnicích a LDN nesetkáte.

Proto je při tzv. terminálním stádiu, kdy váš blízký umírá, z mého pohledu hospicová péče jasná volba.

Strach z hospicové péče

Je velká škoda, že některé rodiny mají z této péče strach. Mohou mít pocit, že tím svému blízkému dají najevo, že už je konec a to se přece nedělá, to by mu mohlo ublížit. Často se o tomto těžkém tématu prostě „jen bojí mluvit“. Proto ho třeba nechají v nemocnici, kde nakonec zemře sám. Ale je to přesně naopak! Každý by měl vědět, že přichází jeho konec a měl by dostat šanci, aby jeho závěr života byl co nejlepší. A hospicová péče tuto šanci nabízí. Každý by měl také dostat možnost rozloučit se, odpustit a poprosit o odpuštění. Neberte svým blízkým tuto důležitou fázi života. Co je víc než zemřít mezi blízkými, obklopen respektující a laskavou péčí? Kdo by si přál umírat sám v nemocnici?

Co nabízí hospicová péče?

Nabízí těžce nemocným a jejich blízkým pomoc ve chvíli, kdy už jsou prostředky klasické medicíny, síly a schopnosti nejbližšího okolí pečovat o nemocného nedostačující. Je určena většinou pro pacienty s onkologickým onemocněním, přijímáni jsou ale i pacienti s jinými druhy nevyléčitelných onemocnění, většinou v terminálním (tedy konečném) stádiu onemocnění. Je určena pro ty, kteří před sebou mají život v řádu týdnů či měsíců.

Rozdílem mezi péčí poskytovanou v lůžkových nemocničních zařízeních (odd. akutní péče, následné péče – LDN) a hospicovou péčí je to, že hospicová péče se nesnaží o vyléčení nevyléčitelných nemocí. Jde jí o to, aby závěrečná část života těžce nemocného pacienta byla maximálně kvalitní, aby netrpěl bolestí, aby nebyl ničím a nikým omezován ve svých aktivitách, aby mu byla poskytnuta péče jak fyzická, tak psychická, včetně péče duchovní, pokud o ni má zájem. Součástí komplexní hospicové péče je paliativní medicína, která se zabývá odstraňováním, tlumením jakýchkoli bolestí pacienta.

Hospicová péče respektuje přání pacienta a celkově jej podporuje. Respektuje také rozmanitost životních stylů a jedinečnost každého jednotlivce. Často mu pomáhá plnit i jeho poslední přání.

Úhrada domácí hospicové péče zatím není systémově hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Lidem, kteří chtějí zemřít doma, se toto přání plní díky finanční podpoře dárců a institucí, protože to, co si nemocný hradí, nepokryje celkové náklady na péči.

Jak se dělí hospicová péče?

Lůžkový hospic

Jde o zdravotnické zařízení poskytující nepřetržitou péči lidem ve stádiu nevyléčitelné nemoci, kdy byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Do hospice přichází těžce nemocný člověk ve chvíli, kdy je nutná paliativní (úlevná) léčba a v domácím prostředí na náročné ošetřování rodina nestačí nebo domácí péče není k dispozici. O pacienta se stará tým složený nejenom ze zdravotnického personálu (lékařů, sester a ošetřovatelek), ale i psycholog, sociální pracovník případně i duchovní. V hospicech často probíhá i společenský život, konají se zde besedy, přednášky, koncerty, divadelní představení apod.

V hospicech je neomezený přístup návštěv z nejbližšího okolí pacienta, je umožněno i ubytování blízkých přímo na pokoji pacienta. Většina pokojů v hospicích je jednolůžkových, aby bylo zajištěno 100% soukromí pacienta, na pokoji je navíc postel určená pro ubytování příbuzného.

Zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Další poskytované služby stojí cca 6-11 tisíc měsíčně. Způsob financování a ceny se však mohou lišit, informujte se tedy raději v hospici, který je pro vás dostupný. Hospici také náleží příspěvek na péči v plné výši. Platí se také za pobyt rodinných příslušníků.

Domácí hospic

Pomáhá nevyléčitelně nemocným lidem prožít důstojným způsobem a v rodinném kruhu poslední období života. Lékaři a sestry navštěvují pacienta doma, předpokladem je zapojení rodiny do péče o nemocného. Do péče je zapojen tým profesionálů z různých oborů, který podporuje nemocné a jejich blízké ve všech ohledech (lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, psychoterapeuti, duchovní, dobrovolníci). Pomáhá rodině s péči o jejich blízkého i s nutnými formalitami, pomáhá porozumět procesu umírání, poskytuje celkovou podporu. Může rodině zapůjčit potřebné pomůcky. Poskytuje také podporu po úmrtí nemocného.

Česká republika zatím bohužel není plně pokryta službami domácí hospicové péče. Zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Poplatky za služby se pohybují kolem 6 tisíc měsíčně. Některé mají hodinové sazby (cca 120-140 Kč za hodinu). Způsob financování a ceny se však mohou lišit, informujte se tedy raději v hospici, který je pro vás dostupný.

Domácí hospic provozuje např. známá nezisková organizace Cesta domů, která i přispívá k celospolečenským změnám s cílem zlepšit péči o lidi na konci života.

Více informací k hospicové péči i adresář hospiců naleznete zde hospice.cz

Pořad o hospicové péči

Pokud chcete vědět, jak to v hospicu vypadá a jak o něm mluví jeho pacienti, podívejte se na tento zajímavý a krásný pořad:

Pořad Klíč – díl o návštěvě hospicu

Máte zkušenosti s hospicovou péčí? Napište nám je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče.

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Napsala jsem komplexního průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život. 

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře
  1. Zdeňka napsal:

    Dobrý den, zajímám se o tento problém proto, že jsem ve věku, kdy se mohu stát přímou účastnicí. Je mi 81 let, nevím, jaká nemoc mě může sklátit, a chtěla bych být připravena psychicky i fyzicky na to, co mám očekávat. Ráda bych se dozvěděla podle následných komentářů, jaké mají mladí zkušenosti s ošetřováním nemocných rodičů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.