Může být označován také jako dům s byty zvláštního určení. Jsou to vlastně byty pro seniory s možností využití pečovatelské služby (např. pomoc s hygienou, úklidem), která ale není dostupná stále. Služba funguje v občasném režimu nastaveném dle dohody seniora a poskytovatele. Je určen pro ty seniory, kteří nepotřebují komplexní péči, jsou tedy ještě relativně soběstační. Ubytování je poskytováno na základě nájemní smlouvy pro konkrétní ubytovací jednotku.
Jsou obvykle ve vlastnictví obce (v Praze městské části) a jsou přednostně určeny pro obyvatele lokality, kterou obecní/městský úřad spravuje. Výběr ze žadatelů provádí odborná komise sociálního odboru příslušné obce/městské části většinou na základě sociálního šetření, lékařské zprávy, pořadníku a individuálního posouzení situace (může se lišit).
Podmínkou často je, že žadatel ani jeho manžel(ka) není v ČR vlastníkem bytu ani bytového domu, případně musí prokázat, že jej nemohou z vážných důvodů užívat.
Smlouva na užívání bytu je uzavírána na dobu určitou či neurčitou (liší se podle provozovatele). Senior se do přiděleného bytu může přihlásit k trvalému pobytu. Čekací doba se pohybuje v horizontu měsíců či let, v jednotlivých regionech a městech se liší.
Platí se zde nájem (cca 3000 Kč), zálohy za služby (cca 800 Kč) a péče dle domluvených služeb. Hodinová sazba za jednotlivé služby je cca 120 Kč. Ceny se mohou lišit, ověřte si je v domě s pečovatelskou službou, který je pro vás dostupný.
Je to celoroční služba určena pro ty seniory, kteří z důvodu snížené soběstačnosti nemohou zůstat doma, protože jim již nestačí péče rodiny ani terénní služby. Senior zde má dostupné všechny služby, které potřebuje (ubytování, stravu, úklid, praní, žehlení atd.) a pomoc při všech denních úkonech (hygiena, oblékání, stolování apod.), péči zdravotních sester a ve většině případů i rehabilitaci. Jsou zde také zajištěny tzv. aktivizační služby (trénování paměti, výtvarné aktivity, výlety apod.). Služba je poskytována na základě smlouvy o poskytování sociální služby. Tyto domovy většinou přijímají seniory od 60-65 let.
Tento typ domova se od domova pro seniory liší pouze v tom, že je určen pro seniory, kteří mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu onemocnění syndromem demence, popř. jiné stabilizované duševní poruchy. Personál by měl být speciálně vyškolen pro práci s těmito klienty a prostředí by také mělo být přizpůsobeno. V těchto domovech je také poskytována komplexní péče jako v domovech pro seniory. Je uzpůsobena cílové skupině, tedy seniorům s demencí. Některé DZR přijímají i mladší klienty, protože demence zejména Alzheimerova typu může propuknout dříve, než v 60 letech.
Jak se rozhodnout, zda je pro rodiče vhodnější domácí péče nebo péče v zařízení? Jak poznat, zda to doma zvládnete?
Přečtěte si ebook zdarma, který vám na tyto otázky pomůže najít odpovědi. Najdete jej zde.
Další otázky se týkají pouze domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Netýkají se domů s pečovatelskou službou.
Oba dva typy domovů (DS i DZR) už dnes přijímají pouze seniory, kteří nejsou soběstační a proto nejsou schopni zůstat v domácím prostředí. Nestačí jim již péče rodiny, ani pečovatelské služby. Když to pro zjednodušení srovnám s příspěvkem na péči (dále jen PNP), tak většina domovů již přijímá seniory, kteří mají III. nebo IV. stupeň PNP. Senioři, kteří mají I. nebo II. stupeň PNP, mají využívat právě péči rodiny nebo terénních služeb (pečovatelská služba, osobní asistence apod.) a zůstávat v domácím prostředí.
Sociální politika dlouhodobě směřuje k tomu, aby senioři zůstávali doma, dokud to jde a instituce pro ně byly až poslední možností. Ono to ani jinak nejde. Populace stárne, za pár let budou senioři nejpočetnější skupinou obyvatelstva v naší zemi. Syndrom demence je novou civilizační chorobou. Odhaduje se, že v budoucnu jím bude trpět každý třetí senior. Míst v domovech je málo a domácí péče je pro stát mnohem levnější. A zároveň je pro seniory samozřejmě příjemnější a vhodnější zůstat v domácím prostředí. I když je jasné, že pro rodiny často není jednoduché tuto péči zajistit.
Počítejte s tím, že zvláště ve větších městech může být čekací doba v DS i DZR v řádu měsíců až let. Mnoho seniorů se bohužel této péče nedočká a zemře, nejčastěji v léčebnách dlouhodobě nemocných. Žádost již nelze podávat dopředu, tzv. „pro jistotu“. Domov vám nikdy nebude schopen říct, za jak dlouho vás přijme. Je to individuální a závisí to na mnoha faktorech. Pořadníky nejsou časové, ale jsou řazeny podle sociální a zdravotní potřebnosti.
Ano, můžete, počet žádostí není nijak omezen.
Žádosti do DS a DZR nejsou vázány na místo bydliště, lze zažádat kdekoliv.
Podívejte se na webové stránky konkrétního domova a vytiskněte si raději konkrétně jejich žádost. Některá města (např. Brno) už sjednotila žádosti do domovů, které pod ně spadají, což je fajn, protože vám to ušetří dost času.
Cena za bydlení a stravu za celý měsíc se pohybuje kolem 11 tisíc Kč a domovu náleží také příspěvek na péči v plné výši. Zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění.
Zákon o sociálních službách na tuto situaci pamatuje a určuje, že osobě po zaplacení úhrady za pobyt a stravu musí zůstat alespoň 15% z jejího pravidelného příjmu. Klient s nízkými příjmy tedy platí tzv. sníženou úhradu. V tomto případě se může domov dohodnout na spoluúčasti na placení úhrady s jinými osobami, nejčastěji to bývají příbuzní klienta. Tato spoluúčast není povinná.
Další informace o službách pro seniory a o tom, jak se postarat o blízkého trpícího demencí najdete v komplexním průvodci „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Máte další otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče . Odpovím vám na ně.
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.
Velmi užitečné shrnutí, děkuji!
Rádo se stalo!
Milá Jano, děkuju za článek! Ráda bych se na něco doptala. Totiž, praktická lékařka nám tvrdila, že naši babičku, která je částečně nepohyblivá (přeručkuje z postele na gramofon, ale tím to končí), by z toho důvodu v žádném domově pro seniory ani u odlehčovací služby nepřijali, pouze na LDN, což nechceme. Na základě Vašeho článku mi to ale přijde jako nesmysl. Babička má IV. stupeň PNP. Mohla bych poprosit o upřesnění? Předem díky moc!
Dobrý den, milá Julie, je to nesmysl. Odlehčovací služby mají často různá omezení, tam je třeba se informovat v místě. Ale domovy pro seniory přijímají i seniory s IV. stupněm příspěvku. I plně ležící, kteří se sami neotočí na posteli. Takže rozhodně oslovte domovy pro seniory v okolí. Zdravím. Jana