Vánoce trochu jinak? Ale jak? :)

Všichni mluví o tom, že z Vánoc se nám stalo něco zvláštního, z původního svátku lásky a pohody se stal svátek komerce a konzumu.

Jak řekl jeden klient domova, ve kterém jsem pracovala:  „V této době je to hlavně  o dárcích, všichni mají všechno a chtějí ještě víc. Nikdo nemá dost.“ Senioři v domově hodně mluvili o tom, že Vánoce ztratily dřívější kouzlo. Čím jsme starší, tím více si uvědomujeme, že kouzlo Vánoc opravdu není o tom, kolik dárků dáme a dostaneme.

Ale co s tím? Jak to udělat jinak? A jak potěšit naše (pra)rodiče, aby si zase připomněli kouzlo Vánoc, které zažívali dříve?

Omezte nakupování a spotřebu

Existuje spousta zajímavých nápadů, jak omezit nakupování a spotřebu. Můžeme být štědří trochu jinak a dodat Vánocům znovu kouzlo.

Tvořte a vyrábějte

Můžete vyrobit dárky svým blízkým sami. Např. doma sušené bylinky a ovoce, džemy, nakládané sýry, pralinky, perníčky, víno, med nebo vlastnoručně pletené ponožky, šály, šité obaly na knihy, doma vyrobenou kosmetiku či prací nebo úklidové prostředky. Jasně, většina z vás řekne, že na to nemáte čas. A co vaše děti? Myslím si, že pokud necháte vaše děti něco namalovat či vyrobit prarodičům, prarodiče to potěší a hrdě si tuto tvorbu vystaví. V naší rodině se dodnes vzpomíná na to, jak jsem každé Vánoce připravila pásmo básní a písní a namalovala a vystříhala spoustu obrázků. Tímto pásmem a obrázky jsem pak obdarovala svoje rodiče. Vzhledem k tomu, jak zpívám, to moc potěšující dárek nebyl, ale byl od srdce. 🙂 Bylo mně méně než 10 let a chtěla jsem svým rodičům a ostatním blízkým taky něco z lásky dát.

Dalším tipem na velmi osobní dárek může být originální zápisník, který sami vyplníte než ho svému prarodiči darujete. Můžete si jej prohlédnout ZDE.

Darujte nemateriální dárky

Spotřebu a nakupování můžete omezit i tím, že darujete nemateriální dárky, např. vstupenky do kina, divadla, na koncert, poukázky na zážitky, pobyty, permanentky či služby (manikúru, masáž apod.). A pokud máte hluboko do kapsy, můžete darovat poukaz na hlídání dětí, či výpomoc v domácnosti, zajištěné vámi. 🙂

Obdarovávejte potřebné

Další přístup, který je mi sympatický, je dávat z toho, co už máme, těm, kteří to potřebují a ocení. Můžete probrat své věci a ty, které již nepotřebujete darovat někomu, kdo je užije. To stejné můžete udělat společně se svými dětmi či (pra)rodiči. Děti mohou obdarovat jiné děti v projektu Krabice od bot, který už letos nestihnete, ale můžete si na něj myslet a věci do krabic odkládat v průběhu příštího roku. I u seniorů se jistě najde spousta věcí, které se nepoužívají či oblečení, které se nenosí a může udělat někomu radost. Pokud najdete staré poklady, můžete je dát do různých retro muzeí či do domovů pro seniory, kde takové věci často uvítají a používají je při trénincích paměti apod. Oslovte charity, azylové domy nebo domovy pro seniory, zda pro někoho nepotřebují oblečení, kosmetiku apod. V každém domově se najde senior, který nemá rodinu ani peníze a nedostává se mu toho, co potřebuje. Ale nejdřív do nejbližšího domova, muzea či charity zavolejte a zeptejte se, zda něco potřebují a chtějí. To stejné můžete udělat i s nevhodnými dárky po Vánocích. Před Vánoci se lze také zapojit do krásného projektu Ježíškova vnoučata, kde neobdarováváte děti z dětských domovů, ale seniory v domovech pro seniory.

Vyměňujte a nebojte se koupit použité

Vy můžete snížit spotřebu tím, že najdete zajímavé dárky v antikvariátech, seconhandech či na různých burzách nebo ve starožitnictví. Není vždy třeba kupovat vše nové.

Dá se také navštívit výměnný bazárek nebo takový uspořádat ve svém okolí a na něm vyměnit věci, které už nepotřebujete nebo je máte okoukané či oblečení, které už z nějakého důvodu nenosíte. I tak se dají ulovit hezké dárky nebo po Vánocích vyměnit ty, které se nepovedly.

Finanční limit

Nebo se můžete se svými blízkými domluvit, že letos omezíte nakupování, dáte si na dárky nějaký finanční limitto, co byste dříve utratili navíc, ušetříte nebo je věnujete těm, kteří to potřebují. Možností je určitě hodně a vy si můžete vybrat ty potřebné, kteří nejvíce rezonují zrovna s vámi.

Kouzlo Vánoc s (pra)rodiči

Máte krmítka pro ptáky? Patří podle vás ke kouzlu Vánoc? Podle mě ano. Senioři a nejen oni moc rádi sypou do krmítek a pozorují ptáky. Jen pozor na bezpečnost, schody, které jsou u balkónů mohou být pro seniory již nebezpečné.

A co zkusit péct na Vánoce společně s vašimi (pra)rodiči? Děláte to?

Vzpomínky na Vánoce

Víte, jaké vzpomínky mají na Vánoce vaši (pra)rodiče? Čeká nás spousta vánočních návštěv. V některých rodinách jsou zdvořilostní, v některých srdečné. Někde není co říct a všichni přítomní se nudí a těší se, až to skončí. Někde se vedou řeči o tom, kdo umřel nebo se povídají stále dokola stejné historky. Proč rozhovor nestočit k tomu, jak váš (pra)rodič trávil Vánoce? Jaké zvyky drželi, jaké dárky si dávali (jestli vůbec nějaké). Může z toho být zajímavý rozhovor, který bude bavit všechny zúčastněné. Vy při tom můžete povědět svým dětem, jaké Vánoce jste měli vy, na co jste se těšili a co jste vždy dostali (ponožky? 🙂 ).

Vzpomínání je obzvláště vhodnou aktivitou pro (pra)rodiče trpící demencí. Pomáhá udržovat jejich paměť.

A když zavzpomínáte na to, jaké zvyky se držely, můžete si některé z nich vyzkoušet. Znova je oživit a třeba je zavést zpět do rodinných tradic a rituálů. Pokud na žádné nepřijdete (ale věřím, že to se vám nestane), můžete se inspirovat v článku, který bude následovat po tomto.  (Toto měl být původně článek o vánočních zvycích, ale nějak se to zvrtlo 🙂 ).

Vánoce jsou také krásný čas na vzpomínání celkově, protože v některých rodinách se jen v tento čas sejde celá rodina. Co všechno víte o své rodině a o mládí svého (pra)rodiče? Ptejte se, dokud je koho se ptát.. Zkuste omezit televizi a místo toho být více spolu a povídat si. To je přece ten pravý smysl Vánoc! Být spolu s těmi, které milujeme, plně a vědomě a ze srdce jim naslouchat!

Procházka a koledy

Pokud to váš (pra)rodič zvládne, můžete jít na vánoční procházku, která všem po tom sezení a pojídání cukroví, udělá určitě dobře!

A co si se svým (pra)rodičem zazpívat koledy? Spousta seniorů zpěv miluje, v domově pro seniory se zpívalo pořád. Třeba si právě váš (pra)rodič rád s vámi či s vašimi dětmi zazpívá. Nebo třeba něco zarecituje…

A není třeba zpívat dobře, ale s radostí a z lásky! Vzpomeňte si na mě! 🙂

Přeji vám, abyste si Vánoce co nejvíc užili a prožili je v klidu se svými milovanými.

Máte další nápady? Napište nám do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče .

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.