Nyní, v době koronaviru jsou velmi zatížení lidé z pomáhajících profesí. Více než kdy jindy jim hrozí syndrom vyhoření.
Když jsem pracovala v domově pro seniory, nejdříve jako sociální pracovnice a později jako vedoucí sociálního úseku, sama jsem si syndromem vyhoření prošla. To byl i důvod, proč jsem z této práce, kterou jsem dlouho milovala a která mě velmi naplňovala, po 10 letech odešla.
Syndrom vyhoření hrozí zejména profesím, které pracují s lidmi a to nejen profesím pomáhajícím. Tedy nejen těm, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Ale i těm, kteří pracují na úřadech, policii, v call centrech apod. Taky hrozí těm, kteří v práci prožívají mnoho stresu na manažerských a jiných postech. Nejčastěji vyhoří ti, kteří jsou nejvíce nadšení a chtějí všem pomoct. Ti, kteří chtějí mají pocit, že jejich práce je pro ně smyslem života. Tak jsem to měla i já.
Syndrom vyhoření hrozí také těm, kteří dlouhodobě pečují o své blízké doma. Vzhledem k tomu, že v drtivé většině jsou v pomáhajících profesích ženy a domácími pečujícími jsou většinou také ženy, je můj článek určený zejména ženám.
Syndrom vyhoření přichází postupně a má více fází. Člověk prochází fází nadšení, stagnace, frustrace až k apatii. Příznaků syndromu vyhoření je tedy více a jsou různé v každé fázi. Níže uvedené příznaky jsou už celkem jasným důkazem syndromu vyhoření:
Jedinou cestou je naučit se o sebe lépe starat. Naučit se vědomě zastavovat a vyhodnocovat stav svých sil, své energie a své psychiky. Opravdu se zastavit a říct si: „Zvládnu to ještě? Nepotřebuji dovolenou? Nepotřebuji se jít vyspat? Neměla bych změnit zaměstnání?“
Řada žen v pomáhajících profesím i řada žen z domácích pečujících, nemá na prvním místě sebe a své dobro. Na prvním místě má ty druhé. Toto nastavení je nutné změnit a dát sebe na první místo.
PEČOVAT O SEBE NENÍ SOBECKÉ, PRÁVĚ NAOPAK. POKUD BUDETE UNAVENÉ, VYSTRESOVANÉ NEBO NEMOCNÉ, NEBUDETE MOCT NIKOMU POMÁHAT. PEČUJTE O SEBE VŠAK PŘEDEVŠÍM PRO SEBE A NEMĚJTE KVŮLI TOMU VÝČITKY SVĚDOMÍ. ZASLOUŽÍTE SI TO!
Ubírejte na straně stresorů. Pokud je někdo, s kým se můžete podělit o práci (ať už v zaměstnání nebo ve vaší domácnosti), udělejte to. Pokud je někdo, kdo vám může pomoct, využijte toho. Pokud máte možnost si odpočinout, udělejte to.
Dělejte to, co vám dobíjí baterky. Skvělým psychickým ventilem je pohyb. Když se hýbeme, dostáváme z těla negativní emoce a budujeme svoji energii. Potřebujete se dostat z hlavy do těla! To vám přinese psychický odpočinek. Najděte si čas na věci, které vás baví a které nemají nic společného s pečováním o druhé. Občas se odměňte. Dopřejte si něco. Poslouchejte své tělo. Vědomě plánujte chvíle pro sebe.
Napište si seznam toho, co vás tzv. zazdrojuje, co vám doplní energii. A vždy, když budete cítit, že vám chybí energie a nejste ve své kůži, udělejte něco ze svého seznamu.
Často máme pocit, že na něco takového, jako čas pro sebe, nemáme čas nebo si to nemůžeme dovolit. Je to iluze, protože když si čas neuděláme, tělo nás stejně zastaví a přinutí nás si odpočinout skrze nemoc. A my si ten čas budeme muset udělat.
Pokud chcete více tipů, jak předejít syndromu vyhoření, doporučuji můj e-book „Jak nevyhořet pro ženy (nejen) v pomáhajících profesích“ .
V jeho bonusech najdete meditaci pro uvolnění těla i mysli v podmořském světě. Také e-book „Aromaterapie a syndrom vyhoření“. Koučovací techniku kruhy vlivu a e-book o ženské cykličnosti. Naučíte se mimo jiné také zdravě ventilovat své emoce, lépe spolupracovat v týmu a hlídat si své potřeby.
E-book můžete zakoupit ZDE.