Přináším další článek od Kateřiny Polívkové, aromaterapeutky, masérky a lektorky kurzů.
Ve světě je aromaterapie uznávanou součástí paliativní péče. Podělím se s vámi o rady, zkušenosti a recepty z praxe světových odborníků. Vybírám to jednoduché a účinné. To, co zvládne doma či v lékařském zařízení vyrobit a použít každý, kdo o někoho pečuje.
Článkem vás také zvu na XXIII. Mezinárodní aromaterapeutickou konferenci, koná se 10. a 11. listopadu v Praze. Téma je totiž Aromaterapie pro zralý věk a seniory aneb voňavý podzim života. Přednáší finská aromaterapeutka Ulla-Maija Grace, pro níž je práce se seniory životním posláním. Péče o umírající je tématem hlavně nedělního dne. Podrobný program najdete přímo na webu pořadatele Asociace českých aromaterapeutů.
V odborné literatuře lze narazit na dva pojmy: aromaterapie klinická a holistická. Příklady, které zde uvádím patří spíše k holistickému přístupu. Jsou jemné a jejich úkolem je hlavně zklidnit, utišit, pohladit, případně pomoci s přijetím smrti. Pracují s lidskou psychikou, emocemi, s duší, využívají přitom přirozenou sílu rostlin obsaženou v éterických olejích.
Na konci článku najdete ke každému zmiňovanému oleji stručný popis a jeho přibližnou cenu. To pro vaši snadnější orientaci. Přidávám i info o dalších použitých ingrediencích.
Susan Geeary, australská aromaterapeutka a lektorka, mimo jiné pracuje v pečovatelských domech, ve své práci se zaměřuje na demenci, ochablost a paliativní péči.
„Často, když jsem připravovala směs pro umírající osobu, jsem do ní zakomponovala nějaký energetický potenciál navíc, třeba jsem požádala blízkého přítele osoby, pro kterou směs byla určena, aby nakapal éterické oleje. Oleje mají samy neuvěřitelnou moc, ale milující záměr osoby, která směs připravuje, dokáže zvýšit zamýšlený účinek.“
Spreje se rozprašují do prostoru, na lůžko, nikoli přímo na kůži. Skvělý způsob použití je nastříkat směs na papírový kapesníček a vdechovat vůni. Jde o jednoduchou formu použití aromaterapie, která podle mé vlastní zkušenosti ovlivňuje mnohem víc, než jen naši fyzickou schránku.
Pozn. autorky: pokud nemáte drahé oleje, použijte místo neroli pomeranč a místo heřmánku levanduli. K základu spreje (voda, glycerín a extrakt z grepu) můžete přidat vlastní kombinaci éterických olejů.
Marianne Tavares, britská terapeutka pracující s aromaterapií v hospicu St. Gemma’s v Leedsu.
Speciální pečovatelská jednotka, kde pracuje, se stará o lidi s rozvinutými a pokročilými chorobami (rakovina, neurologické poruchy, nemoci srdce apod.). Její pacienti jsou většinou v konečném stadiu nemocí. Poskytují zde ke klasické léčbě doplňkové terapie: masáže, aromaterapii, reflexologii, reiki a hypnoterapii.
Kromě praxe založené na důkazech se řídí 3 principy:
Jedním z největších problémů, který řešili a s pomocí aromaterapie výrazně zlepšili, byl zápach z ran. Éterické oleje pro tento účel použité byly levandule a tea tree. Jednoduše rozprašované do vzduchu v místnosti s pomocí difuzéru a sacího ventilátoru.
Tuto směs můžete k účelu odstranění pachů použít i do spreje. Do 30ml základu (voda, glycerin, extrakt z grepového jádra stejně jako v předchozích receptech) nakapejte 6k levandule a 6k tea tree.
Na otlačeniny prvního a druhého stupně používají mast, kterou si sami připravují.
Dobře vše rozehřát ve vodní lázni do tekutého stavu, promíchat, směs éterických olejů přidat do chladnoucího základu, když je ještě tekutý a opravdu dobře promíchat, ideálně vyšlehat metličkou.
Pozn. autorky: V současnosti velmi drahé a špatně dostupné růžové dřevo doporučuji nahradit cedrem.
S úspěchem zde také používají nosní inhalátory / čichací tyčinky na řadu potíží jako nespavost, úzkosti, nedodýchavost. O nich jsem psala v minulém článku.
Rhiannon Harris, celosvětově uznávaná klinická aromaterapeutka, pedagožka, autorka a editorka prestižního mezinárodního časopisu o aromaterapii IJCA. Žije ve Francii, přednáší po celém světě. Rhiannon vede výukový program pro zdravotní personál, díky tomuto programu již 90% hospiců a oddělení onkologické péče v Británii aromaterapii používá v praxi.
Na konferenci v Praze zmínila Rhiannon směs na nevolnost vhodnou právě do čichací tyčinky.
Pozn. autorky: Směs můžete zjednodušit vynecháním gerania a kardamomu.
2 vdechnutí do každé dírky. Dle potřeby. Nepoužívat do difuzéru, pokud by nebyla dobře vnímána, může vytvořit nepříjemné asociace. To ale platí o jakékoli vůni. Proto se doporučuje používání směsí a jejich obměňování. Aby nebyl vytvořen podmíněný návyk spojený s danou vůní.
Domov důchodců Jacques Barat-Dupont ve francouzském Lotrinsku postupně zavádí používání éterických olejů už od roku 2004. Laurent Berlie, ředitel společnosti Laboratoires Eona, která použití aromaterapie zde podpořila, ve své zprávě uvádí několik zajímavých faktů z praxe.
Z výsledků používání éterických olejů vyplývá, že se díky němu:
Zařízení má ve všech pokojích aromadifuzéry. Takže výběr může být přizpůsoben každému osobně. Nicméně ve společných prostorách používají kombinace univerzální.
V jídelně směs citronu a sladkého pomeranče, pomáhá s orientací a stimuluje chuť k jídlu.
V podzimních a zimních měsících ochranné směsi proti respiračním onemocněním, příkladem je kombinace ravintsary, niaouli a eukalyptu.
Na 5l vody použít 5k lavandinu.
Na vložku 1k citronu a 1k smrku.
Do aromalampy nebo difuzéru:
Možno použít i do difuzéru nebo pokojového spreje.
Všechny éterické oleje a ingredience můžete koupit v eshopu Nobilis Tilia.
Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka, lektorka kurzů. www.dobrevune.cz
GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
Listy aromaterapie a fytoterapie, čtvrtletník Asociace českých aromaterapeutů.
Skripta XVI. Mezinárodní konference Asociace českých aromaterapeutů: Rhiannon Harris, Použití éterických olejů v onkologii a paliativní péči.
Skripta Institutu aromaterapie: Barbora Nováková, Aromaterapie v péči o duši.
Pečujete o člověka trpícího demencí? Pomůže vám komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.