Cestování s rodičem trpícím demencí

Je doba dovolených a vy jako pečující možná zvažujete, zda je vůbec vhodné s (pra)rodičem trpícím demencí někam vycestovat. Proto přináším pár rad, které by se vám při cestování mohly hodit.

Pokud chcete s blízkým, který onemocněl syndromem demence, cestovat (např. na výlet nebo na víkend či kratší dovolenou) bude lepší, pokud nebudete sami. Vždy je lepší mít s sebou někoho, kdo vás vystřídá nebo pomůže v problematických chvílích. Je lepší cestovat na známá místa. Třeba tam, kam váš rodič rád jezdil např. na dovolenou. Je možné, že si vzpomene a bude lépe reagovat.

Dovolená či výlet by měla být v pomalém tempu a jednoduchá. Lepší je dělat více kratších výletů než jeden dlouhý.

Co nejpečlivěji cestu naplánujte. Ať víte, kde parkovat, kde jsou schody apod. Váš rodič bude z cestování určitě unavený a bude potřebovat odpočívat. Promyslete, kde bude možnost zastavit, sednout si a nerušeně odpočívat a případně odskočit na toaletu. Pokud je rodič, o kterého pečujete, opačného pohlaví, myslete na to, že možná budete potřebovat osobu, která je stejného pohlaví jako on, aby mu na toaletě pomohla.

Na druhou stranu, buďte velmi flexibilní při plánování programu. Nechte si v něm dostatečnou časovou rezervu na odpočinek. Cestujte raději v méně rušné denní době.

Nezapomínejte na dostatek jídla a pití na cestách. Doporučuji mít s sebou např. hroznový cukr, který můžete rodiči rychle dát, kdyby se mu udělalo špatně z hladu.

Cestovat se seniorem s demencí je možné. Brávali jsme klienty na kratší výlety, oni si to užívali a vzpomínali na své mládí a na to, jak a kde cestovali. Nemusíte se toho bát, jen je dobré být připraven na vše a předem myslet na různé situace, které by mohly nastat. A naučit se nevšímat si udivených pohledů okolí nebo případných neomalených poznámek v restauracích apod.

Na hlučných místech (obchodní centra, letiště) mohou člověku trpícímu demencí pomoci špunty do uší. Nebudou ho tolik rušit a unavovat okolní zvuky a on se bude moci lépe soustředit na chůzi. Samozřejmě jej doprovázejte, aby byl v bezpečí.

S rodičem nevyjednávejte. Neptejte se: „Jsi připraven jít ven?“ Řekněte raději: „Jdeme ven.“ nebo „Jdeme do auta.“

Uklidňujte ho. Nové prostředí může způsobovat u vašeho rodiče úzkost a dezorientaci.

Mějte s sebou vždy všechny potřebné léky a věci, které potřebujete při péči o rodiče.

Berte s sebou také věci co má rád (knihy, nahrávky, jednoduché hry nebo sušenky apod.). Ať máte něco, co ho zaujme nebo uklidní, pokud se např. rozčílí. Můžete mu vyrobit identifikační kartičku nebo do peněženky mu dát papírek s informací, že trpí demencí a kontakt na vás, pokud by se náhodou ztratil.

Více informací o tom, jak se postarat o blízkého trpícího demencí najdete v komplexním průvodci „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy

V e-booku „Jak nevyhořet – pro ženy nejen v pomáhajících profesích“ vám ukážu, jak předejít syndromu vyhoření. Naučím vás hlídat si své potřeby, lépe pracovat sama se sebou a pečovat o sebe. Zdravě ventilovat své emoce. Ukážu vám, jak žít šťastnější, plnější a vědomější život. 

 

Máte otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče . Odpovím vám na ně.

Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.

Jana Prajznerová
Deset let jsem pracovala v domově pro seniory a řešila s rodinami, jak se postarat o jejich stárnoucího příbuzného. Tyto rodiny byly zoufalé, protože nevěděly, jak svým blízkým zajistit potřebnou péči. Proto nyní předávám praktické informace o tom, jak empaticky a efektivně pečovat o své (pra)rodiče, ať už doma nebo v domově pro seniory. A jak přitom nevyhořet. Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.