Už dlouho myslím na to, že bych vám, svým čtenářům, občas ráda zprostředkovala i články od jiných odborníků. A konečně se tak děje!
Tento článek pro vás napsala Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka, lektorka kurzů. Já jí za to moc děkuji a věřím, že vás její informace a zkušenosti obohatí. Sama aromaterapii miluji a ráda ji pro sebe využívám. Zkuste to taky!
U všech pečujících a sociálních profesí je zdůrazňován velký význam péče o sebe. Úplně stejně důležité je to i u domácí péče o blízké. Zapomeňme na tendence na sebe zapomínat!
Jednou z cest, jak si pomoci, dostaví-li se únava, vyčerpání, stres či tápání duchovního rázu, je aromaterapie. Přírodní silice produkované rostlinami mají silný a přímý efekt na naše rozpoložení. Mohou poskytnout „první pomoc“ ve chvílích doléhající krize. Samozřejmě, vůně nejsou všemocné. Ale z vlastní terapeutické zkušenosti vím, jak významná tahle pomoc v dané chvíli může být.
Dlouhodobě se jako aromaterapeutka a lektorka kurzů o vůních zabývám jejich dopadem na naše cítění fyzické i psychické. Ráda se dívám do historie využití vůní a jejich spojení s rituály. Velmi často vůně doprovázely události spojené s transformací, přechodem, loučením, umíráním. Santal, cypřiš, kadidlo jsou jen těmi známějšími z celé dlouhé řady příkladů.
Vybrala jsem pro vás 10 dostupných éterických olejů, jaké podle mne lze jednoduše a funkčně využít v případech, které vás mohou potkat. A také přidávám několik velmi snadných možností, jak mít vůně stále po ruce.
Nebudu rozepisovat všechny účinky, ty jednoduše najdete na internetu. Spíše vám nastíním jejich „poslání“ a charakter. Tedy to, čím člověka obohacují na emocionální rovině. A čím by v rámci pomoci mohli oslovit i vás.
Doporučuji na začátek vybrat jednu až tři vůně podle vaší potřeby. Ideální je, můžete-li si je před zakoupením očichat, aby vám sedly. Váš nos je skvělý indikátor toho, co vaše tělo potřebuje.
Potřebujete trošku „nakopnout“, dodat posilu k tomu, co děláte s nasazením a láskou. Tyhle vůně pomohou, ale nečichejte si k nim večer. Jsou hodně povzbuzující.
Doporučuji obzvláště, pokud už vám to „nemyslí“, vaše hlava to přestala „dávat“. Ale není dobrý pro osoby s vyšším tlakem, za to je skvělý na jakékoli učení.
Ta se zase hodí, když už to nezvládá vaše imunita a pečování o někoho se začíná podepisovat na vašem zdraví. Znáte z lesních paloučků.
Přestáváte-li vidět smysl v tom, co děláte, pomyslné světlo na konci tunelu jen poblikává, jedete tak zvaně „na setrvačník“? Nabízím tři mocné pomocníky.
Krásná dřevitá vůně, velmi oblíbená. Hodí se vždy, když potřebujete podpořit stabilitu a směr. S cedrem navíc může smíchat kteroukoli ze zde zmiňovaných vůní.
Voňavé pohlazení vždy po ruce, potřebujete-li ho, zhluboka se nadechněte a levandule to zařídí. Osoby s výrazně nízkým tlakem s ní musí opatrně.
Je drahá, možná dokonce nejdražší esence vůbec. Ale stojí za to! Při nákupu hledejte růži v jojobovém oleji, dostanete hotový poklad za přijatelnou cenu, stačí 2-3 kapky voňavého olejíčku. Rozetřené v srdeční oblasti způsobí zázrak, tělem se vám rozlijí vlny lásky.
Růže v jojobě je již naředěná drahá esence, oproti čistému éterickému oleji, jehož cena je opravdu závratná, ji takto máte rovnou připravenou k použití. O ředění pro vašeho osobního aroma pomocníka do kapsy se ještě zmíním.
Nasaďte citrusové vůně. Mají moc pročišťovat, osvěžovat a rozradostňovat. Také jsou oblíbené a dobře se kombinují.
Příjemná vůně obzvláště pokud se vaše trable zkombinovaly a vy se cítíte udoláni. A také v případě, že si připadáte jako křeček honicí se stále dokola v nekonečném kolečku.
Z toho všeho jste dočista zapomněli si občas hrát a bavit se. Zasloužíte si to!
Neroli je esence z pomerančových květů a patří (vedle růže) k těm extra drahým. Ale je též dostupná v naředěné podobě v jojobovém oleji. Na naši psychiku toť učiněný balzám! Velmi prospěje lidem, kteří už mají ze starostí problémy zažívací.
To je důležité. Někdy ve chvílích blížícího se konce života přijde tohle poznání samo. Někdy ale potřebujeme pomoc, vedení, náhled někoho jiného, kdo si podobným prošel. A jak jsem již psala, vůně jsou tradičními společníky rituálů smrti tisíce let. Zkuste k nim přičichnout, tyhle dvě voní věčností.
Velmi dobrý pomocník při potřebě smíření a vyrovnání se se situací. Nese v sobě poselství klidu a podpory v těžkých chvílích.
Přenádherná a zklidňující vůně santalu činí naši mysl lehkou a jasnou, najednou cítíme, že vše se děje ve správnou chvíli a my jsme tam, kde být máme. Hledejte santal v jojobě, neředěný je drahý.
Zmiňované stavy nás přepadají jako na potvoru ve zcela nevhodných chvílích. Zpravidla ne tehdy, kdy máme volné ruce, kupu času a klid.
Předkládám několik praktických a jednoduchých tipů, jak aromaterapii využít v akutních stavech, uprostřed nějaké činnosti, prostě vždy, když je třeba. Včetně toho, jak éterické oleje správně a bezpečně ředit.
Do malé skleněné šroubovací lahvičky o objemu cca 10ml nasypete do poloviny sůl a do soli nakapete CELKEM 15-20 kapek éterických olejů. Pak stačí promíchat, uzavřít a vždy když je potřeba jen lahvičku otevřít a lehce si přičichnout. Vydrží vám vonět až 6 měsíců.
Profesionálnější podobou toho „čicháčku“ je inhalační tyčinka. Mají je některé firmy prodávající éterické oleje. Místo do soli pak kapete esence na speciální polštářek, který se do tyčinky uzavře.
Potřebujete skleněnou lahvičku s kuličkou o objemu 5 nebo 10ml, doporučuji vyrobit vždy jen 5ml směsi (i v případě, že máte lahvičku větší). Z vlastní zkušenosti vím, že po vypotřebování 5ml olejíčku už budete trochu jinde a budete potřebovat směs trochu jinou.
Jako základ je nejlepší jojobový olej, nevoní a dlouho vydrží. Do lahvičky nejdříve nakapejte éterické oleje CELKEM 15-20 kapek a do 5ml objemu dolijte jojobovým olejem.
Olejíček pak nanášejte na zápěstí, kapičku na spánky, na krk. Já s oblibou ovoním hřbet ruky a očichávám, či kapičku pod nos. Případně olejíčkem potřete papírový kapesník a čichejte k němu.
Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka, lektorka kurzů. www.dobrevune.cz
Pečujete o seniora s demencí? Pomůže vám komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“. Kterého si můžete objednat zde: Komplexní průvodce „Jak se postarat o rodiče s demencí“ s mnoha praktickými a užitečnými bonusy
Máte otázky? Napište je do facebookové skupiny stránky Péče o stárnoucí rodiče . Odpovím vám na ně.
Líbil se vám tento článek? Pokud chcete dostávat podobné články do e-mailu,
nechte na sebe kontakt zde.